ریزش نیروها

مساله بازگشایی مدارس و دانشگاهها و وقایع مرتبط با آن چیزی نیست که کودتاچیان بتوانند از کنار آن به سادگی رد شوند. بسیاری از عقلای جمع کودتاگران مثل رحیم مشایی قبلا قصد داشتند با تعطیل کردن دانشگاهها و مدارس برای یک ترم، از گسترش و تعمیق جنبش سبز جلوگیری کنند اما جناح تندرو تر آنها که همواره قصد دارد نشان دهد شرایط کشور عادیست، غالب شد و ترجیح داد ریسک رویش بیشتر نیروهای سبز و ریزش نیروهای خودی را به جان بخرد.

اما این بازگشایی چه دستاوردهای عملی برای جنبش سبز دارد؟ البته جذب شدن نیروهای جدید به جنبش سبز و ایجاد تفکر و درک همگون نسبت و حوادث کشور یکی از آنهاست ولی در اینجا قصد دارم به مبحثی که کمتر به آن پرداخته شده بپردازم: ریزش نیروهای طرفدار حاکمیت.

برای اینکه بتوانیم راهکاری عملی برای ریزاندن بسیجی ها بدست بیاوریم اول باید بدانیم چرا آنها از حاکمیت فعلی حمایت میکنند. این حمایت چند دلیل دارد که ذیلا همراه با هرکدام از آنها راهکار مقابله با آن را مینویسم

1- بسیج یا محفل مذهبی اطراف آنها نیازهای اجتماعیشان را برطرف میکند
بعد ازحوادث چند ماه اخیر این عده از مدرسه و دوستان مدرسه ای بدور بوده اند و اوقات خود را با دوستان نزدیکتر و همفکر خود گذرانده اند. طبیعی است بعد از قرار گرفتن در جو مدارس و دانشگاهها که بشدت سیاسی شده احساس انزوا کنند. سایرین آنها را به چشم خائن و جنایتکار میبینند و تمایلی برای برقراری ارتباط مثل سابق را با آنها ندارند. همین انزوای شدید جز اینکه کینه اطرافیان را به دل بسیجی بخت برگشته داغ میکند باعث میشود که آنها به همان محافل شیطانی خود برگشته و در نیازهای اجتماعیشان را در همان شرایط جستجو کنند و بر شرارت خود بیفزایند.
بنابراین در درجه اول باید از تحریک و تنها گذاشتن این افراد جلوگیری کرد. میتوان با آنها بگونه ای برخورد کرد که متوجه باشند که دیگران از چنین وقایعی که بدست همفکران آنان رقم خورده ناراحتند ولی در عین حال رابطه کلامی نباید قطع شود.

2- مطلع نبودن از حقایق
بسته بودن مدارس و ارتباط کم با دوستان غیر نزدیک، بسیجیان را از ارتباط با حلقه بزرگتری از افراد و تفکرات گوناگون محروم کرده و مانع رسیدن اطلاعات به آنها میشود. باور کنید بسیاری از این افراد اگر از وسعت جنایات انجام شده و نقشه کودتاچیان برای تصرف حاکمیت با خبر شوند در عقایدشان تجدید نظر میکنند. تابستان فرصت خوبی برای حزب اللهی ها بوده تا علاوه بر اینکه مانع رسیدن اخبار گوناگون به نیروهایشان شوند و سبز ها را عده قلیلی فریب خورده اسرائیل و امریکا و .. جلوه دهند، استدلالهایی برای به حق جلوه دادن مواضع خود به مغز آنان فرو کنند. بنابر این میتوان با صحبت در مورد این وقایع و توضیح تقلبات و نشان دادن فیلم ها و عکسها و معرفی سایتها و وبلاگها به جنگ 20:30 رفت. یادمان نرود که مخاطب اخبار دروغ تلویزیون نه ما، که همین افراد بسیجی یا پیرو ولایت هستند، پس باید دروغهای آنان را برایشان تشریح کنیم.

3- ترس از جنبش سبز
اکثریت مخالفان جنبش سبز افرادی مذهبی هستند، عده ای از آنها هم از خانواده های شهدای و جانبازان جنگ و انقلاب میباشند و همینطور اندک افرادی از نظر اقتصادی و شغل والدین وابسته به حاکمیت هستند.
جذب کردن مذهبیون راحت ترین کار است زیرا به محض ورود به مدرسه خودشان به دروغی که در مورد «کافر»، «اسرائیلی» و … بودن سبزها به آنها القا شده پی میبرند. ضمن اینکه به سرعت متوجه میشوند کسانی که در خیابان کتک میزنند و آدم میکشند و در زندان شکنجه و تجاوز ترتیب میدهند هیچ ربطی به اسلام ندارند.
افرادی هستند که فکر میکنند پیروزی جنبش سبز به معنی شکست همه آن چیزهاییست که برای آن هزینه جانی داده اند. بسیار خوب، هرچند بسیاری از آنها میدانند که افرادی که سر کارند در حقیقت به آرمانهایشان خیانت میکنند ولی لازم است روند و تقسیم بندی های سیاسی کنونی را در نظرشان بیاوریم و به آنها بفهمانیم که «بسیجی واقعی همت بود و باکری» و اینهایی که برای قدرت دست به هر کاری میزنند همانهایی هستند که در جنگ چوب لای چرخ مبارزان میگذشتند.
اما سخت ترین دسته افرادی هستند که نیازهای اساسیشان به نوعی توسط کودتاچیان تامین میشود. هیچ کس دوست ندارد پدرش به خاطر رویگردانی از حاکمیت اخراج شود یا خانه اش را از دست بدهد. البته ما هم نباید به روی مبارکمان بیاوریم و با آنها جور دیگری رفتار کنیم. همین آگاهی که در مدرسه بدست میاورند در رفتار خود و خانواده شان بسیار موثر است و مانع دشمنی بیشتر میشود. در سخت ترین حالت اینهای تبدیل به «دشمنانی شرمنده» میشوند که در شرایط حساس و لحظات نهایی به کارمان میایند.

همه اینها را نگفتم که کسی به آن عمل کند. نوشتن این متن برای توضیح یک فرایند خود به خودی «ریزش» است، اگر هم از «باید» و «نباید» استفاده کردم منظورم این بوده که نشان دهم روش درستتر کدام است و این فرایند چگونه موثرتر و کاراتر صورت میگیرد. به هر حال صرف بازگشایی مدارس، حتی اگر اعتراضی هم صورت نگیرد برای جنبش سبز خیرات و برکاتی دارد که میوه آن را باید در روز پیروزی چید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: