خامنه ای، جام زهر، اصولگرایان و … بیانیه شماره 17 موسوی

الان تقریبا دو هفته میشود که خبری از خامنه ای نیست. از روز عاشورا (یکشنبه هفته پیش) تا امروز تنها یکبار در مجامع عمومی ظاهر شده و بجز تسلیت پیامی از او منتشر نشده است. این مساله در کنار چند نکته دیگر تا حدی ماجرا را روشن میکند.
1- درست است که به خاک و خون کشیدن مردم در روز عاشورا میتواند بهانه خوبی برای آفتابی نشدن باشد، اما خامنه ای حداقل میتوانست برای مردمی که در 9 دی ماه برای حمایت از او و محکوم کردن معترضین به خیابان آمده اند بیانه ای صادر کند و حماسه بسراید. این غیبت ار انظار در حالیست که کودتاچیان انتظار داشتند او در پاسخ به «هتک حرمت عاشورا» و «حضور میلیونی مدافعین نظام» به صحنه آمده و در نماز جمعه حکمی جهادی علیه فتنه گران بدهد

2- این هفته معلوم شد که در نظام سر قضیه کهریزک مجبور به دادن قربانی شده است. این قربانی برای گروه تند رو داخل حاکمیت بسیار گران تمام شده است و واکنش قهر گونه روح الله حسینیان به این «قربانی سازی» نشانگر این مساله است که کودتاچیان احساس بی مهری از طرف رهبر میکنند چراکه آن «اردو کشی» 9 دی و تبلیغات شدید پیش و پس از آن تنها برای گرفتن رضایت خامنه ای برای دستگیری موسوی و خاتمی و کروبی بود، ولی رهبر نه تنها حکم به بازداشت آنان نداد بلکه اکنون قاضی مرتضوی را قربانی کهریزک میکند.

3- تغییر جهت مشهودی در خط مشی صدا و سیما در برخورد با جنبش سبز دیده میشود: مناظره شبکه 3 میان چهره های اصولگرا در شب اول مرتضی نبوی و سلیمی نمین و در شب دوم با حضور علی مطهری. در این مناظره ها اگرچه از اعتراضات پس از انتخابات دفاع نمی شود ولی کاملا مشهود است که آن لحن گزنده جای خود را به گویشی مسالمت آمیزتر (اگرچه یکجانبه) میدهد. به عنوان نمونه در این برنامه ادعای هتک حرمت عاشورا و عکس امام مطرح نشده و در سایر برنامه های تلویزیون هم حجم تبلیغاتی از این دست، ضد جنبش نسبت به هفته گذشته به شدت کم شده است.

4- صدور اتهام محاربه برای معترضین که بیشتر به یک «لجبازی» می ماند. این حرکت تند در حالیست که محسن رضایی رهبر را به عقلانیت و پذیرفتن پیشنهادات پنجگانه موسوی ترغیب میکند و از طرف دیگر علی مطهری پیشنهادات چند بندی دیگری برای عبور از بحران و بازگشت آرامش مطرح کرده است. گروه تندرو میخواهد به خامنه ای نشان دهد که هنوز هم قدرت بسیج مردم و افکار عمومی را علیه معترضین دارد و صدور حکم اعدام برای آنها نشانه این قدرت است.

5- بیانیه شماره 17 موسوی موجب به وجود آمدن اختلافات شدیدی میان جبهه اصولگرایان شده است. تندروها و میانه روهای این گروه به سرعت راه خود را از هم جدا کرده اند. یادمان نرود همین هفته پیش بود که نمایندگان مجلس پا روی شان خود گذاشته و همچون بندگانی بی اختیار دست به «تظاهرات خودجوش» زدند اما امروز این شکاف، آشکارا کار را به جایی رسانیده که خسرو خوبان از مجلس قهر کند.

همه این نکات نشانگر این است که اولا تندروان کودتاچی، متحدانی چندان قوی برای خود در جبهه اصولگرایی نمیبینند و تنها شده اند، از این رو دست به تندروی میزنند. ثانیا شخص خامنه ای از بی تصمیمی (شاید هم کمرویی از اعلام تصمیم) رنج میبرد و نمیداند میبایست خود را برای انجام چه واکنشی راضی کند و منتظر اعلام نظر و فضاسازی حامیان میانه رو خود می باشد، از اینرو شدیدا مستعد فرو غلتیدن به سمت خواسته های موسوی است. ثالثا میبایست منتظر حرکات غیر معقول از طرف باند کودتاچی باشیم. قتل بازداشت شدگان در بازداشتگاهها و خشونتهایی از این دست تنها یک نمونه ازاین موارد است.

به نظر من در طول 7 ماهه اخیر برهه ای حساس تر از امروز برای جنبش سبز وجود نداشته است. مردم ایران میتوانند با حفظ هوشیاری، واکنش مسالمت آمیز به خشونت و طرد نکردن میانه رو های حکومتی؛ در عین ادامه اعتراضات و پایفشاری بر حقوق خود به پیروزی بزرگی نائل شوند. باید دانست که تندروهای کودتاچی اکنون منتظر ابراز خشونت از طرف ما هستند تا دوباره افسار میانه روها را به دست بگیرند و پا را از گلیم درازتر کنند. موسوی با بیانیه هفته پیش خود تهدید را به فرصت تبدیل کرد، اکنون نوبت ماست که از این فرصت به بهترین نحو بهره برداری کنیم و تصویر آینده را روشنتر سازیم.

پ.ن:
مرتبط: روزهای سرنوشت سازی در راهند. شنیده میشود خامنه ای کوتاه آمده است

24 دیدگاه

 1. bayandor said,

  ژانویه 8, 2010 در 7:22 ق.ظ.

  درود بر شما. این تحلیل بسیار معقول و منطقی است. اخباری هم از تحرکات پشت پرده میرسد. اما من هنوز امید زیادی ندارم خامنه ای به این کار تن دهد زیرا تصمیم صحیح در زمان مناسب هنری است که ما تا به حال از ایشان ندیده ایم. حتی تصمیمات مناسب برای حفظ بقای حکومت خودش.

 2. bayandor said,

  ژانویه 8, 2010 در 7:26 ق.ظ.

  به نوشته شما از بالاترین لینک دادم. موفق باشید.

  • Douran said,

   ژانویه 8, 2010 در 7:44 ق.ظ.

   خیلی ممنون. حالا وقتشه که توی بالاترین برای چگونگی ادامه مبارزات و مطالبات بعد از تسلیم هم برنامه ریزی بشه

 3. moghavematmelli said,

  ژانویه 8, 2010 در 7:39 ق.ظ.

  دسيسه خ.ر. براي جنبش سبز
  اين توطنه-اگر گرفت- براي چند مرحله زير، بر عليه جنبش سبز، برنامه ريزي شده است:

  1- گماشتگان رهبري بايد بر كوس خشونت و ارعاب بكوبند. –همانطور كه طي هفته (پس از عاشورا) ديده‌ايم: رهبر همه سگ‌هاي خود را به پارس كردن واداشته تا مردم و جنبش سبز را تهديد به قتل‌عام و اعدام‌هاي گروهي و زندان، به بهانه‌هاي واهي، كنند.
  2- در مرحله دوم، رهبر با نقش پدري مهربان ظاهر مي‌شود و دستور چند بخشش و عفو صادر مي‌فرمايند!!
  3- جنبش سبز بايد سپاسگزار رهبري شود كه آنها را از چنگال سگ‌هاي هار خود رهانده است!
  4- آغاز وقت-كشي براي رسيدگي به خواسته‌هاي مرحله‌اي جنبش تا سرد شدن مردم …
  5- به محض آرام گرفتن وضعيت انقلابي و فروكش كردن جنبش سبز، انتفام‌گيري از همه بخشودگان و سران جنبش و دانشجويان و جوانان با قاطعيت شروع مي‌شود

  http://moghavematmelli.wordpress.com/2010/01/05/دسيسه-خ-ر

 4. reza said,

  ژانویه 8, 2010 در 8:08 ق.ظ.

  به نظر من اين مي تونه بازيه اونها باشه.چطور ميشه به حکومتي اعتماد کرد که دروغ رکن اصليشه؟ حکومتي که حتي براي پرونده هسته اي زير حرف خودش زد و دنيا رو سر کار گذاشت.بيانيه موسوي يه نظرم تا قبل از راه حلها فوق العاده بود.ولي تمام خواسته هايي که موسوي مطرح کرده زمان بره و اين همون چيزي هست که حکومت مي خواد.اين مي تونه يه فرضيه باشه که اميدوارم غلط از آب در بياد ولي حکومت با اين روش هم مردم رو سرد ميکنه و هم اتحاد ايجاد شده را يا گذر زمان کمرنگ مي کنه بعدش هم با روشهايي که ياد دارند موسوي و کروبي رو از صحنه خارج مي کنند (يه روز باز اعلام مي کنند موسوي فوت کرد مثل منتظري، کي مي فهمه که کشته نشده) بعدش هم بازداشتها و کشتار مثل اوايل انقلاب و خفقان در جامعه. و سالها پشيموني و حسرت براي فرصت از دست رفته.اين انتخابات فرصتي براي ابراز خواسته هاي سي ساله مردم بود.

  • Douran said,

   ژانویه 8, 2010 در 8:23 ق.ظ.

   کاملا درسته. تاکید من هم در آخر متن روی ادامه اعتراضات برای همینه که مانع بازی وقت خریدن برای اونها بشه. به هر حال تنها چیزی که فعلا برای ما موثره به رسمیت شناخته شدن حق اعتراض و آزادی بیانه که حرکت مداوم جنبش سبز رو تضمین میکنه، همینها هم در پیشنهادات موسوی وجود داره

 5. hosein said,

  ژانویه 8, 2010 در 9:29 ق.ظ.

  nagzareem regime va ye mosht adam e faased ke be baghaashoon fekr mikonan jonbeshe maro monharef konan va badesh az maa begiran.
  bayad chaareye andishid

 6. امیر said,

  ژانویه 8, 2010 در 10:46 ق.ظ.

  من نمی دونم چرا شماها همتون توهم توطئه دارین.مقاله به این زیبایی رو با این طرز فکرهای قاجاری خراب کردین.آقایون به خدا عصر توطئه دیگه تموم شده!

 7. علی رضا said,

  ژانویه 8, 2010 در 1:15 ب.ظ.

  تحلیلی منطقی از روی دادها هست ولی هوشیاری و اینکه همیشه یک پله جلو تر باید باشیم…

 8. ماهان said,

  ژانویه 8, 2010 در 2:23 ب.ظ.

  ما باید در برابر بازیهای اونها هم موضع فعال داشته باشیم نه انفعالی و با حفظ هوشیاری در همون زمین بازی، کار خودمون رو که پیشبرد اهداف جنبش سبزه پیش ببریم

 9. ماهان said,

  ژانویه 8, 2010 در 2:25 ب.ظ.

  توجه داشته باشین که این عقب نشینی ناشی از مقاومت جنبش سبزه و گرنه هرگز تن به اون نمیدادن. اونها در موضع ضعف هستن

 10. samira said,

  ژانویه 8, 2010 در 3:31 ب.ظ.

  این سایت داره محبوبترین های مردم جهان رو انتخاب می کنه موسوی تا این لحظه در میان سیاسیون نفر 19:
  http://www.whopopular.com/Leaders-Politicians
  دوباره همه با هم به میر حسین موسوی رای بدهیم .برای این کار اول روی عکس منتخبتون کلیک کنید و سپس در صفحه اختصاصی فرد مورد نظر روی کلمه vote کلیک کرده و سایر مراحل را انجام دهید .رای ما بازهم موسوی

 11. omid said,

  ژانویه 8, 2010 در 3:33 ب.ظ.

  سلام
  میتونم ازت درخواست کنم برام دعوتنامه بالاترین رو بفرستی؟اگه این کارو برام بکنی خیلی ممنونت میشم آخه خیلی بهش احتیاج دارم.مرسی اینم آدرسمه
  kolbeh@yahoo.com

 12. iran said,

  ژانویه 8, 2010 در 3:37 ب.ظ.

  salam.matlab besiar jaleb bood to site iranhrnews.com linketon ro ba zekr manba gozashtam.
  piroz bashid.
  ba tashakor

 13. م said,

  ژانویه 8, 2010 در 3:52 ب.ظ.

  جنبش سبر باید فعال باشه نه اینکه بشینه ببینه خامنه ای چقدر کوتاه میاد (البته اگه بیاد ) .باید طوری عمل کرد که خامنه ای مجبور به نوشیدن جام ضهر یشه .

 14. Arash said,

  ژانویه 8, 2010 در 4:14 ب.ظ.

  benazar man agar jonbeshe sabz az ham aknun baraye 22 bahman barname rizi konad, regim mifahmad ke in jonbesh sare baz istadan nadard va bayesti kutah biyaiad. va gar na khoshunat ra afzayesh khahad dad.

 15. parvaz said,

  ژانویه 8, 2010 در 4:33 ب.ظ.

  Yek soaal, agar jonbesh pirooz shod, baa een dah haa hezar aadame jenaayat-kar va million-ha dozd az vozaraa gerefte taa saraane sepah ta saraane baseej , garaar hast chekaar konid.?Aayaa garaar ast az yek daayereh daayere beeroon biyaeen va bereem toye ye daayere dige. Mohemtareen khaste yek referandoom baa hozoore manaabe bainolmelalist ke joleye har ghoone khoon reezi gherefte beshe. Khayeli saade be ghaziye nabayad negaah kard.Shomaa fekr mikonid kesanike millionhaa dollar dozdideand va taa ghaloo faased hastand be een raahati taslim mishan? Fagat nezaarrate bainol melali laazem ast, jonbeshe sabz be heech onvan nabaayad az tazaahoraat dast bekeshand va az khaatehaashoon, hatta aghar Mousavi beghe. Yaadetoon baashe ke baa yek edde totae gar va jenaayat kar va saraa paa doroog roberoo hasteem, va dar mogabel, mardomi saadeg ke hamishe donyaaroo az cheshme khodeshon mibinand. Yaademoon nare saale 1979 raa. Eenha vagti be khodeshoon rahm nemikonand va baa bee rahmi vagti ehsaase khatar mikonand, nazdiktarineshon roo mikoshand, pas kalak zadan be mardoom baraashon besiar aasoone. Daste pish roo baayad beghireem ke pas nayoofteem. Een regim yaademoon nare ke dagigan mesle Mafia amal mikonad. Sadbaar badtar az Mafia. Saraapaye een regime pour az hoge va kalak ast. Yek eshtebaahe kochek, kharaab kardane 20 saale aayandast.

 16. علی said,

  ژانویه 8, 2010 در 6:19 ب.ظ.

  من با این تحلیل موافقم و من هم می گویم از تغییرات رفتاری حکومت استقبال کنیم اما تا تحقق کامل مطالبات باید ایستاد. همزمان با چانه زنی مقامات در بالا باید ما هم از پایین فشار بیاوریم و حرکات خود را ادامه دهیم. در صورت توافق در بالا قدرت ما بیشتر شده و راه برای رفراندوم آزاد و در نهایت حذف ولایت فقیه (مطلقه) از قانون اساسی هموارتر خواهد شد. توجه کنید که در شرایط فعلی کشور بسیار مشکل دارد و اوضاع اقتصادی روز به روز بدتر و بدتر می شود. به نظرم نباید نسبت به تغییر بد بین باشیم چون هر تغییری از سمت خامنه ای یک پیروزی برای جنبش سبز خواهد بود.

 17. cafegodo said,

  ژانویه 8, 2010 در 6:28 ب.ظ.

  تحلیل جالبی بود
  به هیچ وجه نمیشه به سادگی از اتفاقات چند روز روز اخیر گذشت
  اما خوب این حکومت سرتاسر دروغ و نیرنگه,نمیشه به جد از خوب بودن این اتفاقات یاد کرد
  هرچند چیزی که بسیار مبرهنه مردم بعد از دادن این همه خون عقب نشینی نمیکنن
  سبز و پاینده باشی دوست من

 18. سعید said,

  ژانویه 9, 2010 در 6:22 ب.ظ.

  http://msshamraz.wordpress.com/2010/01/09/1123/

 19. نويد said,

  اوت 23, 2010 در 12:58 ب.ظ.

  هدف اينه كه امريكا و متحدان به ايران حمله كنند و وظيفه نظام حفظ اين حكومت تا زمان حمله است. اين سرنخ ها رو در نظر بگيرد: احمدي نژاد ، سياه بازي هسته اي، تهديد حمله به ايران كه موجه هم هست ( از حمله به عراق و افغانستان موجه تره)

 20. سبز علوی said,

  دسامبر 28, 2010 در 12:23 ب.ظ.

  خیلی منتظر این هستند که ولی امر مسلمین جهان حکم صادر کند تا مردم شما را از کشور بیرون کنند و بروید در آغوش ارباب خود(نتانیاهو و اوباما)؟


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: