بیانیه کروبی و بیانیه موسوی

همین هفته پیش بود که موسوی با بیانیه پنج ماده ای خود حکومت را مجبور به واکنش نمود. همینطور که در نوشته پیشین ذکر کردم، خامنه ای در شرایطی قرار دارد که تصمیم گیری را برای هر کسی بسیار دشوار میکند. نشانه این مساله هم همین است که در روز 19 دی نتوانست پاسخی روشن به کفن پوشانی که منتظر دستور او بودند بدهد. در حقیقت او احتیاج دارد که به تعریفی روشن و شفاف از مساله برسد تا بتواند برای حل آن به تصمیم برسد، بنابرین پاسخ روشنی به کفن پوشان نداد و برای خود وقت خرید. یکی از دلایل پخش برنامه «رو به فردا» و مناظرات جنجالی آن این است که خامنه ای و نزدیکانش نظرات مختلف را در مورد «فتنه» بشنوند و مطابق با آن اطلاعات و تحلیلهای بیشتری در مورد مساله ای که میبایست در مورد آن تصمیمگیری کنند به دست آورند. به نظر من پیشنهادات پنجگانه کروبی در حقیقت مکمل پیشنهادات موسوی بوده و کمک بزرگی به جنبش سبز خواهد نمود.

1- در حال حاضر بر سر «تعریف مساله» رقابتی جدی وجود دارد. هر طرف بتواند دیدگاه خود در مورد بحران را غالب کند بهتر میتواند بر سر خواسته های خود چانه زنی کند. با باز شدن بحثهای جدید و آزادتر شدن فضا در صدا وسیما اصولگرایان فرصت یافته اند که دیدگاههای خود را در مورد چیستی مسائل مطرح کنند و از این طریق تصمیمات رده بالای حکومت را کانالیزه کنند. بنابر این مطرح شدن نظریات رهبران جنبش سبز میتواند نقشی اساسی در شکل دادن فضای جهت گیری های کلی حکومت داشته باشد.

2- وجود پیشنهادات مختلف از طرف افرادی که جنبش را نمایندگی میکنند مانع از بالارفتن قدرت چانه زنی حکومت گشته، جلوی تلف کردن وقت را از طرف آنها میگیرد. در این حالت نمیتوان مردم را بر سر اجرای خواسته هایی محدود بازی داد چراکه جنبش این قدرت را دارد که درخواست اجرای همزمان چند بند از پیشنهادات را داشته باشد. با این روش میتوان مانع شروع جنگ فرسایشی از طرف حکومت شد. چراکه هر طیف، مطابق با عقاید و سلایق خود؛ میتواند به نمایندگی از کل جنبش بندی از پیشنهادات را مطالبه کند.

3- وجود پیشنهادات مختلف و چندگونه به حکومت این پیام را میرساند که با جنبشی روبروست که نمیتوان با راضی کردن بخشی از آن، بحران را حل کرد. حکومت در نهایت آرزو دارد تا آنجا که بتواند گروههای مختلف را از جنبش بتراشد و نهایتا با آن طیفی که برایش ضرر کمتری دارد وارد مذاکره شده، مابقی را سرکوب نماید. اعلام رسمی و علنی مواضع خرده جنبش ها و رهبران طیف سبز اولا مانع از این حیله میشود و ثانیا حسن نیت همه گروهها را اثبات میکند و باعث به رسمیت شناخته شدن آنها میگردد. اما در این نقطه چالشی اساسی برای جنبش به وجود خواهد آمد و آن حفظ وحدت و توجه و پایبندی به خواسته های مشروع تمامی گروههای بدنه است چراکه پیروزی که بدون مشارکت همه اعضا و تنها به نفع عده ای خاص بدست آید ناپایدار خواهد بود.

4- وجود مطالبات روشن از طرف جنبش این حسن را دارد که به حکومت و شخص خامنه ای نشان میدهد که نمیتوان با قربانی کردن برخی جلادان و دادن امتیازات نامربوط و بی فایده، به جنبش رشوه داد و آن را ساکت نمود. بیانیه کروبی کمک بسیاری به روشتنر کردن خواسته ها و نیازهای بسیاری از گروهها میکند و در حقیقت قشر سنتی خط امام و مذهبیون منتقد را به بدنه جنبش سبز پیوند میزند؛ کاری که اگر انجام نمیشد باعث فرصت طلبی و سو استفاده حکومت میگردید.

5- خصوصیت بارز پیشنهادات کروبی «ایجابی» بودن آن است در حالیکه بیانیه موسوی جنبه ای «سلبی» برای حکومت داشت. از این نظر این دو بیانیه میتوانند مکمل همدیگر باشند چراکه اولا چارچوب حرکت و تصمیمات حکومت را که از طرف رهبران مورد پذیرش قرار خواهد گرفت نشان میدهند و ثانیا خط قرمزهای جنبش را روشن میکنند. بنابراین وجود این دو بیانیه نسبت به انجام رفتارهایی که منجر به دور زدن جنبش سبز میشود هشدار میدهد و دست حکومت در این زمینه میبندد. همه این ها در شرایطی است که طیف تندرو اصولگرایان تمایل زیادی به استفاده از فضاهای خالی به وجود آمده داشته، حتی در صورت موافقت رهبر با خواسته های موسوی نیز حرکات ایذایی را در دستور کار خواهد داشت.

۱ دیدگاه

  1. ژانویه 11, 2010 در 5:37 ب.ظ.

    Social comments and analytics for this post…

    This post was mentioned on Twitter by CyaC: Karrubi’s propositions completes Mousavi’s http://bit.ly/791SZt #iran #iranelection…


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: